Skip to content ↓

Governors

Shirley Infant School and Shirley Junior School share a single Local Governing Committee (LGC) that has responsibility for both schools.  Our aim is to improve outcomes for all children through the sharing of expertise, resources and facilities, as well as ensuring a seamless transition from Infant to Junior School.

The role of the LGC is to monitor, challenge and support the school at a strategic level. The LGC meets every half term, focussing on a range of areas including standards, finance, safeguarding and strategic planning.  Governors also visit the school regularly.

Shirley Infant School and Shirley Junior School are part of the Hamwic Education Trust, a Multi Academy Trust.  The Governing Body operates under its Scheme of Delegation and LGC Terms of Reference. Both these documents can be seen here.

Both schools are also part of the Jeffreys Education Partnership which brings together local schools who are part of Hamwic Educational Trust.

To contact the School Governors please e-mail: govs@shirleyschools.co.uk

LGB Declarations of Interest 2020-21

Shirley Infant & Junior School Local Governing Committee

Name Peter Gould
Governor Type Co-opted
Role

Chair of Governors

Chair of Leadership & Personnel Committee

Term from 10/12/2018
Term to 09/12/2022

 

Name Carolyn Fayle
Governor Type Co-opted
Role

Vice Chair of Governors

Chair of Teaching & Learning Committee, SEND Governor

Term from 10/12/2018
Term to 09/12/2022

 

Name Cate Gregory
Governor Type Headteacher
Role

Shirley Infant School

Term from N/A
Term to N/A

 

Name Annette Hixon
Governor Type Headteacher
Role

Shirley Junior School

Term from N/A
Term to N/A

 

Name Sarah Horsfall
Governor Type Co-opted (parent)
Role

Safeguarding Governor

Term from 10/12/2018
Term to 09/12/2022

 

Name Donna Dunford
Governor Type Staff
Role

Staff member, Shirley Infant School

Term from 10/12/2018
Term to 09/12/2022

 

Name Hannah Lubbock-Smith
Governor Type Staff
Role

Staff member, Shirley Infant School

Term from 10/12/2018
Term to 09/12/2022

 

Name Martin Walker
Governor Type Co-opted (parent)
Role

Governor, Teaching & Learning Committee

Term from 07/10/2019
Term to 06/10/2023

 

Name Victoria Chapman
Governor Type Co-opted (parent)
Role

Governor, Teaching & Learning Committee

Term from 18/10/2021
Term to 17/10/2025

 

Name Cath Dixon
Governor Type Parent
Role

Governor

Term from 16/06/2022
Term to 15/05/2026

 

Name Chris King
Governor Type Parent
Role

Governor

Term from 16/06/2022
Term to 15/06/2026

 

Name Penny Collins
Role

Clerk to the Governing Body

Resignations
Name Role at Resignation

Date - Appointed & Resigned

Relevant Business Interests
Stefan Bleeck Governor (Premises/Health & Safety)  18/09/2017 to 18/07/2022 None
Matthew Corkhill Governor, Teaching & Learning Committee 18/09/2017 to 26/11/2021 None